Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Trekking przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Marsz Niepodległości - Trekking przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Tradycyjnie już od kilku lat w Święto Niepodległości organizujemy trekking - Marsz Niepodległości. Tym razem wybraliśmy teren Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, gdzie wybieramy się w sobotę 11 listopada 2017 r. Przejdziemy trasą z Strzyżowiec do Jeleniej Góry, wzdłuż rzeki Bóbr mijając po drodze 3 zapory w tym drugą co do wielkości zaporę w Polsce, 3 elektrownie wodne, 2 wiadukty kolejowe i najlepiej zachowaną w Polsce Wieżę Książęcą, aż z XIV w. Do tego czas wolny spędzimy w malowniczym Schronisku Perła Zachodu.

Tego dnia rozpoczniemy od zwiedzenia ruin warownego Zamku Lenno górującego nad miejscowością Wleń należącego niegdyś do rodu von Zedlitz. Miejscowość Wleń to początek naszej przygody z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru, choć jeszcze nie początek trekkingu.

Trekking rozpoczniemy z miejscowości Strzyżowiec niebieskim szlakiem w kierunku Jeziora Pilchowickiego. Pierwszą atrakcją jaką zobaczymy będzie wiadukt kolejowy nad zalewem. Następnie obchodząc zalew przejdziemy obok Dworca PKP, aż dojdziemy do Zapory Pilchowickiej na Bobrze, która zbierając wody rzeki utworzyła zalew zwany Jeziorem Pilchowickim. Zapora Pilchowicka jest drugą co do wielkości zaporą w Polsce. U jej stóp znajduje się elektrownia wodna. Z zapory będziemy kontynuowali nasz trekking niebieskim szlakiem wzdłuż jeziora, aż dojdziemy do rzeki Kamienica, która jest lewym dopływem Bobru. W miejscu, w którym będziemy przekraczać Kamienicę szlak niebieski łączy się z żółtym, którym to będziemy kontynuować nasz trekking. Przez chwilę będziemy podążać szlakiem oznaczonym dwoma kolorami, jednak już do końca trekkingu będziemy pilnować żółtego koloru szlaku.

Idąc wzdłuż rzeki Bóbr dojdziemy do kolejnej znacznie mniejszej zapory i Elektrowni Wrzeszczyn, która spiętrza tu wody rzeki tworząc Wrzeszczyński Zbiornik Wodny. Kontynuując nasz trekking dojdziemy do miejscowości Siedlęcin, gdzie znajduje się najlepiej zachowana w Polsce Wieża Książęca z XIV w. Ze względu na ograniczony czas nie planujemy zwiedzania jej wnętrza, choć będzie to możliwe dla osób chętnych kosztem wolnego czasu, który planujemy spędzić w Schronisku Perła Zachodu, do którego dojdziemy żółtym szlakiem. Po drodze miniemy jeszcze kolejną elektrownie wodną zwaną Bobrowce I, której tama tworzy Jezioro Modre, nad którym góruje malownicze Schronisko Perła Zachodu.

W schronisku zrobimy sobie dłuższą przerwę, gdzie w miłej atmosferze nabierzemy sił na dalszą drogę. Ze schroniska wyruszymy w kierunku Jeleniej Góry. Do wyboru będziemy mieli dwa szlaki - prostszy wzdłuż rzeki - będący jednocześnie droga dojazdową do schroniska, lub zielony idący nieco wyżej z lepszym widokiem na Borowy Jar.
Trekking zakończymy w Jeleniej Górze, skąd zabierze nas autokar. Chętne osoby, będą mogły jeszcze wejść na Wieżę Widokową na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze, obok którego będziemy przechodzić i w pobliżu którego będzie czekał na nas autokar.

Cały trekking to około 18 km po dość równej drodze, bez długich podejść czy zejść. W większości jest to szlak rowerowy.

Wyjazd zaplanowaliśmy na godzinę 6:30 z parkingu pod MOK w Głogowie w sobotę 11 listopada 2017 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 55 zł/os.

Oczywiście jak w latach ubiegłych mile widziane będą biało czerwone flagi czy gadżety.