Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Trekking przez Książański Park Krajobrazowy

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Trekking - Marsz Niepodległości przez Książański Park Krajobrazowy

Tradycyjnie 11 listopada zapraszamy Państwa na swoisty Marsz Niepodległości w formie trekkingu. Tym razem wybieramy się do Książańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie oprócz 3 zamków będziemy obcować z naturą, a dzięki obecności przewodnika przybliżymy się nieco do historii zwycięskiej bitwy Ułanów Nadwiślańskich pod Strugą.

Trekking rozpoczniemy od miejscowości Struga, gdzie w 1807 r. Legiony Nadwiślańskie z Legii Polsko-Włoskiej wygrały bitwę z prawie pięciokrotnie liczniejszymi Wojskami Pruskimi, kierując się szlakiem Legionów Nadwiślańskich dojedziemy do ruin Zamku Cisy, a następnie do miejscowości Pełcznica. Zmienimy tam nieco kierunek, by przejść wąwozem Pełcznicy w kierunku ruin Zamku Stary Książ. Będziemy przechodzić tuż obok Zamku Książ, świeżo wyremontowanym w 2014 r. szlakiem z kilkoma wiszącymi ścieżkami przytwierdzonymi do skał wąwozu. Będziemy mieć okazję zobaczyć Zamek Książ od rzadko widzianej strony. Po dojściu do ruin zamku Stary Książ spróbujemy rozpalić ognisko by upiec przyniesione ze sobą kiełbaski. W zasadzie będzie to już koniec naszej wędrówki. Na zakończenie będzie nas czekać łagodne zejście pod Palmiarnię w Wałbrzychu, gdzie będzie czekał na nas autokar.

Cała trasa biegnie przez Wzniesienia Pogórza Wałbrzyskiego, a my nie znajdziemy się wyżej niż 500m n.p.m. Mimo tego okoliczne wąwozy Pełcznicy i Szczawnika zadbały o przepiękne krajobrazy, które będą nam towarzyszyły na całej trasie. Długość trasy wynosi około 12 km i może ją przejść niemal każda osoba ze zdrowymi nogami i ogólnie dobrym stanem zdrowia. Część trasy przebiega również przez Rezerwat Przełomy pod Książem.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 6:30 z parkingu pod MOK w Głogowie, w środę 11 listopada 2015 r. Koszt uczestnictwa to 50 zł/os.