Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Trekking na Borową

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Wycieczka górska - Trekking na Borową

W sobotę 21 maja 2016 r. zapraszamy Państwa na trekking na najwyższy szczyt Gór Czarnych i zarazem Gór Wałbrzyskich na Borową (853 m n.p.m.) - zaliczany do Korony Gór Polski. Tego dnia oprócz samego trekkingu udamy się do pobliskiej Jedliny Zdrój gdzie zwiedzimy pałac Jedlinkę nazywany porcelanowym pałacem. Trekking wzbogacimy o przejście długim na 1601 m tunelem pod Małym Wołowcem.

Wycieczkę rozpoczniemy od trekkingu w okolicach zabytkowego wiaduktu z 1880 r. nieopodal dworca PKP w Wałbrzychu. Ruszymy czerwonym szlakiem prowadzącym prosto na Borową. Do szczytu prowadzi szlak długości prawie 3,5 kilometra, a przewyższenie do pokonania to 350 m. Ze szczytu będziemy kierowali się dalej czerwonym szlakiem (1,3 km) do Przełęczy Borowa, gdzie dojdziemy do żółtego szlaku, którym dojdziemy przez Kozią Przełęcz do ruin zamku Nowy Dwór na Zamkowej Górze (616 m n.p.m.). Łagodne zejście z kilkoma niewielkimi wzniesieniami o długości 1,8 km. Z Zamkowej Góry przejdziemy jeszcze kawałek żółtym szlakiem w kierunku Wałbrzycha, by za kilkaset metrów odbić w kierunku tunelu pod Małym Wołowcem. Po drugiej stronie tunelu będzie czekał na nas autokar, który zawiezie nas pod Pałac Jadlinkę w Jedlinie Zdrój. Z ruin zamku do tego miejsca długość trasy wynosi 3,6 km.

Ogólnie trasę można określić jako prostą i poza podejściem na samym początku na mało wymagającą. Całkowita długość trasy wynosi około 10 km.

Tunel pod Małym Wołowcem, którym będziemy przechodzić jest jednym z dwóch równoległych tuneli kolejowych. Dziś do ruchu pociągów używany jest tylko jeden, a drugi został przeznaczony dla turystów z planami wykonania w nim atrakcji turystycznych takich jak np. przejazd drezyną. Tunel pod Małym Wołowcem jest najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce, jego długość wynosi 1601 m. Pierwsza nitka tunelu została wybudowana w 1876 r. zaś druga w 1909 r. Tunele mają kształt eliptyczny o szerokości 4,8 m i wysokości 5,8 m. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą latarek !!!

Pałac Jedlinka to zaś niezwykłe spotkanie z historią. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej. Pałac będziemy zwiedzać, również wewnątrz.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 7:00 w sobotę 21 maja 2016 r. z parkingu pod MOK w Głogowie. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 55 zł/os plus wstęp do pałacu - 10 zł/os.