Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Trekking z Szklarskiej Poręby do Jakuszyc

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Marsz Niepodległości z Szklarskiej Poręby do Jakuszyc

Korzystając z dobrych prognoz pogodowych postanowiliśmy zorganizować 11 listopada 2014r. w Narodowe Święto Niepodległości trekking przez Góry Izerskie. Wybraliśmy trasę z Szklarskiej Poręby do Jakuszyc po drodze odwiedzając schronisko Wysoki Kamień, oraz pozostałości po odkrywkowej Kopalni Kwarcu Stanisław. Wejdziemy również na najwyższe wzniesienie Gór Izerskich - Wysoką Kopę - 1126m n.p.m. W ten radosny sposób postanowiliśmy świętować odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918r. Mile widziane będą biało-czerwone gadżety.

Trasę naszego Marszu Niepodległości rozpoczniemy od Zakrętu Śmierci pod Szklarską Porębą skąd ruszymy żółtym szlakiem do schroniska Wysoki Kamień - będzie to 3 kilometrowe łagodne podejście, w trakcie którego osiągniemy wysokość 1050m pokonując 250m przewyższenia. Będzie to największe i najdłuższe podejście w trakcie całego trekkingu. Dalsza trasa prowadzi już praktycznie po równym terenie - z niewielkimi wzniesieniami, z których największe będzie podczas wejścia na wzniesienie z trzeba wierzchołkami - Wysoką Kopą - 1126m n.p.m., Przednią Kopą - 1114m n.p.m. i Sinymi Skałami - 1122m n.p.m. - podczas tego podejścia do pokonania będzie około 100m przewyższenia.

Z schroniska Wysoki Kamień ruszymy czerwonym szlakiem w kierunku zamkniętej już odkrywkowej Kopalni Kwarcu Stanisław, gdzie będziemy mogli zrobić ciekawe zdjęcia nie tylko roztaczającym się tam widokom na pobliskie doliny, ale i pozostawionej tam infrastrukturze kopalni.

Z kopalni będziemy kontynuowali nasz marsz czerwonym szlakiem w kierunku wzniesienia z Wysoką Kopą, które przejdziemy dochodząc do skrzyżowania z żółtym szlakiem, którym to będziemy się kierowali w kierunku Jakuszyc.

Cała trasa trekkingu ma długość 18,7km. Osoby, dla których może się ta trasa okazać za długa, będą miały możliwość skrócenia jej do 12,5km nie wchodząc na wzniesienie z Wysoką Kopą. Bądź do 15km z wejściem na wzniesienie i powrotem bez kontynuowania pętli przez wzniesienie.

Wyjazd autokaru zaplanowany jest na godzinę 6:00 we wtorek 11 listopada 2014r. z parkingu pod MOK w Głogowie. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 50zł/os.