Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Dworski Las, Rychory i twierdza Sztachelberg

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Trekking przez Dworski Las i Rychory plus Twierdza Stachelberg

W sobotę 27 maja 2017 r. zapraszamy Państwa na trekking przez niesamowite miejsce jakim jest Dworski Las zwany również Dworską Puszczą lub Rychorami - jest to najbardziej wysunięta na wschód i południe grzbiet Karkonoszy. Nazwę swą zawdzięcza niezwykłym karłowatym, powyginanym i porośniętym mchem bukom rosnącym na tym terenie. Dodatkowo wejdziemy do podziemi Twierdzy Stachelberg zwanej Olbrzymem na Progu Karkonoszy.

Autokarem przejedziemy przez Lubawkę i Zacler pod miejscowość Babi skąd podejdziemy kilkaset metrów do Twierdzy Stachelberg, która jest jedną z największych twierdz w Republice Czeskiej. Stachelberg jest jedynie częścią umocnień jakie zostały wybudowane przed drugą wojną światową do obrony granic Czechosłowaci. Plany zbudowania kompleksu 12 bunkrów przerwało podpisanie Układu Monachijskiego w 1938 roku. Będziemy mieli wyjątkową okazję obejrzenia unikatowych i rozległych podziemi twierdzy oraz ekspozycji przedstawiającej historię umocnień czechosłowackich. Zobaczymy także zrekonstruowaną cześć systemu okopów z 1938 roku. Zwiedzenie twierdzy zajmie nam około 1 godziny.

Następnym punktem programu będzie już trekking - czyli to, po co głównie odwiedzimy Karkonosze. Trekking rozpoczniemy bezpośrednio z Twierdzy Stachelberg. Czerwonym szlakiem ruszymy w kierunku Dworskiego Lasu - 1036 m n.p.m. Schodząc ze wzniesienia nieco odbijemy z czerwonego szlaku podchodząc do schroniska Dworska Bouda, gdzie zrobimy sobie chwilę przerwy. Po przerwie wrócimy na czerwony szlak i przez Mraverecnik 1005 m n.p.m. przejdziemy do miejscowości Horni Alberice skąd odbierze nas autokar.

Trasę można określić jako łatwą i bez dużych różnic wysokości. Mimo to należy pamiętać, że to góry i nie zawsze będziemy chodzić po ładnie przygotowanym szlaku. W związku z tym dobre obuwie będzie idealnym pomysłem.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 6:45 z Parkingu pod MOK w Głogowie w sobotę 27 maja 2017 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 60 zł/os. Dodatkowo płatny wstęp do Twierdzy Stachelberg 100 CZK lub 50 CZK dzieci do lat 15.