Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Trekking w mniej znane Karkonosze

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Trekking w mniej znane Karkonosze z Karpacza do Jarkowic

W sobotę 25 czerwca 2016 r. zapraszamy na trekking przez rzadziej uczęszczaną część Karkonoszy - z Karpacza przez Przełęcz Okraj do Jarkowic.

Trekking rozpoczniemy z Karpacza Dolnego i czarnym szlakiem wejdziemy na Sowią Przełęcz na wschód od Śnieżki. Będzie to miejsce, w którym tego dnia będziemy najbliżej Królowej Karkonoszy - Śnieżki 1602 m n.p.m. Tego dnia nie planujemy na nią wchodzić. Ta część trasy to mozolne, aczkolwiek stosunkowo łagodne nabieranie wysokości, bez stromych schodów czy stopni z kamienia.

Z Sowiej Przełęczy - 1168 m n.p.m. Udamy się na pobliskie wzniesienie zwane Skalnym Stołem - 1281 m n.p.m., z którego rozciąga się wspaniały widok zarówno na Karkonosze jak i na Kotlinę Jeleniogórską. Dalej kierując się w stronę Przełęczy Okraj - 1046 m n.p.m. szlak poprowadzi nas przez kolejne niewielkie wzniesienie zwane Czołem - 1268 m n.p.m. Ta część trasy to niemal równy teren jak na warunki górskie.

Na Przełęczy Okraj zrobimy sobie przerwę, aby nabrać siły na dalszą część trasy. W dalszą drogę będziemy mogli podzielić się na dwie grupy - ta bardziej zmęczona będzie mogła już zejść prosto do autobusu, który będzie czekał około 1 godziny drogi piechotą od Przełęczy - pozostała część grupy przejdzie dalej grzbietem gór szlakiem zielonym przez Łysocinę - 1288 m n.p.m., by następnie odbić w czerwony szlak prowadzący prosto do Jarkowic. Po drodze może uda nam się odnaleźć ruiny wapiennika (pieca do wypalania wapna).

Ogólnie trasę pod względem wytrzymałościowym można łatwo porównać do wejścia na Śnieżkę, przejedziemy nieco większą odległość, ale łatwiejszymi technicznie szlakami.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę: 6:30 z parkingu pod MOK w Głogowie, w sobotę 25 czerwca 2016 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 55 zł/os. Plus wstęp do parku: 6 zł bilet normalny oraz 3 zł bilet ulgowy.