Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Bertsdorf - Jonsdorf - Oybin

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Barsdorf - Jonsdorf -Oybin - wiosenny wyjazd autokarowy

Z uwagi na duże zainteresowanie wyjazdem rozpoczęliśmy zbieranie chętnych na drugi termin tj. 14 kwietnia 2018 r. - oczywiście wyjazd 7 kwietnia 2018 r. odbędzie się zgodnie z planem.

W sobotę 14 kwietnia 2018 r. zapraszamy Państwa na wyjazd w okolice Gór Żytawskich, w okolice kurortów Jonsdorf i Oybin, na którym przejedziemy pociągiem napędzanym lokomotywą parową Łużyckiej Kolei Wąskotorowej z Bertsdorf do Jonsdorf - malowniczego kurortu położonego wśród ciekawych form skalnych tworzących Rezerwat Przyrody Jonsdorfskie Skalne Miasto. Spacerem przez Góry Łużyckie dojdziemy do kolejnego Kurortu Oybin, gdzie odwiedzimy ruiny zamku i opactwa cystersów.

Przygodę rozpoczniemy z dworca Bertsdorf (kilka kilometrów za miejscowością Zittau), gdzie przesiądziemy się z autokaru do pociągu Żytawskich Kolei Wąskotorowych, którego wagony do dziś ciągane są przez lokomotywy parowe. To jedna z nielicznych tras w Europie, na której kursują regularnie maszyny tego typu. Z Bertsdorf koleją wąskotorową możemy udać się do dwóch kurortów Jonsdorf lub Oybin, dwoma liniami kolejowymi, które początkowo biegną razem z Zittau, by właśnie w Bertsdorf rozdzielić się w dwóch kierunkach. Tym razem wsiądziemy w wagony, którymi dojedziemy do kurortu Jonsdorf. Dla wielu będzie to zapewne niezapomniana przygoda, w której cofniemy się w czasie nieco o kilkadziesiąt czy już niemal kilkaset lat, kiedy to maszyny parowe królowały na naszych torach.

Kurorty Jonsdorf i Oybin to serce Gór Łużyckich zwanych po niemieckiej stronie również Żytawskimi. Można tu podziwiać typową zabudowę łużycką utrzymaną w tak dobrym stanie, iż mogłoby się wydawać, że postawiono te domy zaledwie kilka lat temu.

Krótkim spacerem przez Jonsdorf dojdziemy do Rezerwatu Przyrody Jonsdorfskie Skalne Miasto zwane po niemiecku Jonsdorfer Felsenstadt czy bardziej z angielskiego Jonsdorf Rock City. Przechodząc wyznaczonymi szlakami będziemy podziwiać przepiękne formy skalne, z niesamowitymi widokami na kurort Jonsdorf. Po około 3-4 godzinach dojdziemy do Kurortu Oybin.

Główną atrakcją Kurortu Oybinruiny zamku i Opactwa Cystersów na górze Oybin, która imponuje w centrum doliny swoimi niemal pionowymi zboczami. Przy budowie zamku i opactwa znakomicie wykorzystano rzeźbę terenu. Dla przykładu jedna cała ściana kościoła to zbocze góry. Niestety w 1577 r. na skutek uderzenia pioruna niemal cały kompleks spłonął i nigdy nie został odremontowany. Dziś stanowi trwałą ruinę odwiedzaną przez tysiące turystów.

Ruiny zamku i opactwa będą ostatnim punktem na naszej trasie. Jeśli ktoś nie będzie chciał ich zwiedzać będzie miał więcej wolnego czasu w Oybin.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 6:15 z parkingu pod MOK w Głogowie, w sobotę 14 kwietnia 2018 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 75 zł/os plus: przejazd kolejką wąskotorową 3 Euro bilet normalny / 2 Euro bilet ulgowy, wstęp do ruin Oybin 6 Euro bilet normalny / 5 Euro bilet ulgowy.