Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Wyjazd w poszukiwaniu Wiosny

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Wyjazd do Bolesławca, Lubomierza i do Szwajcarii Lwóweckiej

W sobotę 19 marca 2016 r. zapraszamy Państwa na pierwszy w tym sezonie wyjazd w poszukiwaniu Wiosny :). Zaplanowaliśmy trasę śladami kresowiaków. Zwiedzanie zaczniemy od Bolesławca, z odrestaurowanymi murami obronnymi czy muzeum porcelany, gdzie oprócz stałych wystaw z najpiękniejszymi porcelanowymi eksponatami na wystawach czasowych znajdą się eksponaty o tematyce wielkanocnej. Odwiedzimy również miasto Lubomierz, gdzie niegdyś kręcono sporą część trylogii z Kargulem i Pawlakiem w rolach głównych, a na zakończenie pospacerujemy po drugich w Polsce pod względem wielkości górach stołowych - Szwajcarii Lwóweckiej. Tak kształtuje nam się ramowy plan wyjazdu - o szczegółach poniżej.

Bolesławiec - tu pospacerujemy z przewodnikiem wzdłuż murów obronnych, rynku i po okolicy wraz z pomnikami i Kościołem Św. Mikołaja. Odwiedzimy również muzeum, znanej w całym kraju i nie tylko, Porcelany Bolesławieckiej. Po muzeum przez najciekawsze eksponaty oprowadzi nas lokalny przewodnik. Dodatkową atrakcją będzie czasowa wystawa poświęcona tematyce wielkanocnej.

Lubomierz - kolejnym punktem na naszej trasie będzie miasto, w którym kręcono sceny do trylogii Sylwestra Chęcińskiego: „Sami Swoi", „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Odwiedzimy tu muzeum Kargula i Pawlaka, w którym zgromadzone są różne pamiątki związane z kultową komedią, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu. Wśród rekwizytów znajdują się m.in. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie, a to tylko część z tego co można będzie zobaczyć. Oczywiście pospacerujemy z przewodnikiem po rynku w Lubomierzu, na którym możemy zobaczyć choćby ciekawy ratusz.

Szwajcaria Lwówecka - tu mamy nadzieję znaleźć Wiosnę :). Na zakończenie pojedziemy w okolice Lwówka Śląskiego i pospacerujemy po szlakach Szwajcarii Lwóweckiej, która jest największym poza Górami Stołowymi zgrupowaniem piaskowcowych form skalnych. Szwajcarię Lwówecką tworzą ciekawe formy skalne oraz malownicze labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m. Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 6:30 z parkingu pod MOK w Głogowie 19 marca 2016 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 50 zł/os plus wstępy do muzeów - łącznie 10 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy.