Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Parowozem w serce Gór Łużyckich

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Wycieczka do Zittau i Oybin - parowozem do serca Gór Łużyckich

W sobotę 23 lipca 2016 r. zapraszamy Państwa na wyjazd w okolice Zittau i Oybin, na którym przejedziemy pociągiem napędzanym lokomotywą parową Łużyckiej Kolei Wąskotorowej z Zittau do Oybin - malowniczego kurortu położonego wśród ciekawych form skalnych łużyckich gór stołowych z ruinami zamku i klasztoru.

Wyjazd rozpoczniemy od miejscowości Zittau, gdzie udamy się na dworzec PKP, przy którym łączą się linie tradycyjnej kolei z Łużycką Koleją Wąskotorową. My oczywiście skorzystamy z kolei wąskotorowej, gdzie do dziś wagony turystów ciągnięte są przez lokomotywy parowe. To jedna z nielicznych tras w Europie, na której kursują regularnie maszyny tego typu. Z Zittau koleją wąskotorową możemy udać się do dwóch kurortów Jonsdorf lub Oybin, dwoma liniami kolejowymi, które początkowo biegną razem, by nieco za połową trasy rozdzielić się w dwóch kierunkach. My wsiądziemy w wagony, którymi dojedziemy do kurortu Oybin. Dla wielu będzie to zapewne niezapomniana przygoda, w której cofniemy się nieco o kilkadziesiąt czy już niemal kilkaset lat, kiedy to maszyny parowe królowały na naszych torach.

Kurort Oybin to serce Gór Łużyckich zwanych po niemieckiej stronie również Żytawskimi. Można tu podziwiać typową zabudowę łużycką utrzymaną w tak dobrym stanie, iż mogłoby się wydawać, że postawiono te domy zaledwie kilka lat temu. Jednak główną atrakcją tego miejsca są ruiny zamku i Opactwa Cystersów na górze Oybin, która imponuje w centrum doliny swoimi niemal pionowymi zboczami. Przy budowie zamku i opactwa znakomicie wykorzystano rzeźbę terenu. Dla przykładu jedna cała ściana kościoła to zbocze góry. Niestety w 1577 r. na skutek uderzenia pioruna niemal cały kompleks spłonął i nigdy nie został odremontowany. Dziś stanowi trwałą ruinę odwiedzaną przez tysiące turystów.

Po zwiedzaniu ruin udamy się na mały trekking po okolicznych górach z wieloma punktami widokowymi na miejscowość Oybin i Góry Łużyckie. W zależności od sił i czasu będziemy mogli trasę zakończyć po przejściu około 5 km lub kontynuować dalej, by ogólnie przejść około 9 km. Osoby, które nie będą chciały chodzić po okolicznych szlakach będą mogły zostać w miejscowości Oybin i mile spędzić czas spacerując wśród malowniczych domków.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 6:30 z parkingu pod MOK w Głogowie, w sobotę 23 lipca 2016 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 70 zł/os plus: przejazd kolejką wąskotorową 9 Euro bilet normalny / 5 Euro bilet ulgowy, wstęp do ruin Oybin 6 Euro bilet normalny / 5 Euro bilet ulgowy / 2,5 Euro dzieci.