Głogów - działaność Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak

Jarmark Bożonarodzeniowy we Freiberg

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik
Jarmark Bożonarodzeniowy we Freiberg

W pierwszą grudniową sobotę - 1 grudnia 2018 r. - zapraszamy Państwa na Jarmark Bożonarodzeniowy we Freibergu. W planie również wizyta w zamku Freudenstein, gdzie mieści się otwarta w 2008 r. największa w Europie, a może i nawet na świecie wystawa minerałów. Do tego zwiedzanie zabytkowego miasta z przewodnikiem - miasta, które jako jedne z niewielu w Saksonii nie zostało zniszczone w trakcie i po II Wojnie Światowej.

Freiberg - inaczej zwany Srebrnym Miastem to miasto górnicze. W pobliskich kopalniach wydobywano rudę srebra, co stanowiło niegdyś główny przychód miasta. Kamienice na rynku i w okolicy możemy dziś podziwiać dzięki finansom pozyskanym właśnie z tej gałęzi gospodarki. Dzięki dość nietypowym zachowaniom władz miasta, nie zostało ono zniszczone, ani w trakcie, jak i tuż po II wojnie światowej. Dzięki temu dziś możemy podziwiać oryginalną architekturę. Z najważniejszych zabytków zobaczymy Katedrę Najświętszej Marii Panny z najstarszym portalem figuralnym w Niemczech zwanym Złotymi Wrotami datowanym na około 1230 r. Jak i największe na świecie organy Silbermanna, które w 2010 r. po blisko 300 latach zostały gruntownie odrestaurowane.

Terra Mineralia - w zamku Freudenstein od 2008 r. zagościła stała wystawa z prawdopodobnie największą prywatną kolekcją minerałów na świecie. Wystawa podzielona jest tematycznie ze względu na miejsca pochodzenia minerałów. Eksponowane są minerały pochodzące z Rudaw, Europy Wschodniej, Afryki, Obu Ameryk, Chin, Pakistanu czy Afganistanu. Była właścicielka kolekcji dr Erika Pohl-Strooher stworzyła światową sieć znawców minerałów, dzięki której mogła gromadzić najcenniejsze minerały z całego świata. Ciekawość turystów przyciąga również wystawa minerałów eksponowanych w świetle ultrafioletowym.

Freiberg to również zabytkowy rynek, w którym co roku gości romantyczny i malowniczy Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym oczywiście spędzimy wolny czas.

W trakcie wyjazdu będzie nam towarzyszył przewodnik, który będzie nas oprowadzał nie tylko po mieście i okolicznych zabytkach, ale również po wystawach Terra Mineralia.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 6:15 z parkingu pod MOK w Głogowie 1 grudnia 2018 r. Koszt uczestnictwa w wyjeździe to 95 zł/os + wstępy do: Terra Mineralia - 8 Euro/5 Euro ulgowy, oraz Katedra - 4 Euro.